Negatywne czynniki wpływające na skórę:
  • Fizyczne – np. promieniowanie, przede wszystkim UV (opalanie), zimno, ciepło, wiatr, urazy,
  • Chemiczne – substancje chemiczne – surfaktanty, inne substancje chemiczne itp.
  • Biologiczne – bakterie, wirusy, pleśnie
    Starzenie się – naturalne zmiany w komórkach, prowadzące do obniżenia elastyczności, wytrzymałości i obronności skóry oraz do wad kosmetycznych, w szczególności z  powodu utraty kolagenu i elastyny
  • Wolne rodniki – promieniowanie UV, substancje zanieczyszczające, leki, alkohol, palenie, ubytek ozonu i niektóre produkty żywnościowe wspomagają wytwarzanie wolnych rodników, które podczas procesów utleniania uszkadzają jądra komórek i błonę komórkową.
  • Substancje agresywne – wiele osób (np. fryzjerzy lub robotnicy w budownictwie i przemyśle) ma kontakt w pracy ze szkodliwymi substancjami (kwasami, substancjami alkalicznymi, rozcieńczalnikami itp.). Te substancje mogą uszkodzić warstwę rogową naskórka i wpłynąć na przepuszczalność bariery skórnej. W konsekwencji dochodzi do wysuszenia skóry, które może prowadzić nawet do wyprysku.
  • Temperatura i wilgotność powietrza - zbyt częsty prysznic w gorącej wodzie powoduje utratę naturalnych czynnikównawilżających oraz lipidów w naskórku. W wyniku tego skóra się odwadnia, wysusza i łuszczy. Długotrwałe działanie zimna ogranicza wydzielanie łoju z gruczołów łojowych i również wysusza skórę. Do wysuszenia skóry prowadzą także wysokie temperatury, które powodują zwiększenie produkcji potu i jego szybkie parowanie, w wyniku prowadząc do utraty wystarczającego nawilżenia skóry.
Uwaga! Nieopanowane działanie tych czynników może doprowadzić do powstania poważniejszych schorzeń - nie tylko skóry, ale całego ciała. Dlatego szwajcarscy naukowcy opracowali dermorevital, który regeneruje, chroni i skutecznie przyspiesza aktywność komórkową.
Pudełko balsamu Dermorevital
herbamedicus.pl